Mikroskop elektroniczny i optyczny

Mikroskopy laboratoryjne (określane także mianem mikroskopów optycznych), to narzędzie mikroskopowe, które do wykonywania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło przechodzące przez układ optyczny. Mikroskopy skupiają się głównie z zespołu soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie przetwarzane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane traktowane są w wielu rzeczach nauki do badań niezwykle małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy używane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych także w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i sprawdzaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi płacącymi za wymienione pytania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Jednakże w części chemii i fizyki mikroskopy wykorzystywane są choć w krystalografii czy metalografii. Geolodzy stosują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne w układzie optycznym (niekiedy nazywa się je więc mikroskopami świetlnymi), bywają również brane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas ćwiczeń z nauk ścisłych. Badany obiekt widziany jest zdecydowanie przez okular albo na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest ustalona przez rozdzielczość kątową obiektywu, która stanowi połączona z długością fali światło, z zmian za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, działaj we tych mikroskopach optycznych można otrzymać powiększenia ponad tysiąckrotne.