Tradycja choinki w polsce

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha toż kwestii. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej jeszcze ciastka oraz drugiego sposobu słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest sprawa choinki i czemu istnieje oczywiście istotna w świątecznej tradycji?

Man PrideMan Pride. Az erekció természetes módjai

Jest znacznie teorii, które zawiadamiają o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Mówię one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Choć w mało bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stopniu przedświątecznym był Martin Luther, właśnie używając się do teorii, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się gościa z Bogiem. Sposób ten szybko rozpowszechnił się na wszystek świat. Można zatem powiedzieć, że dzisiaj nie jedynie w Polsce, ale również oraz nowych krajach Europy oraz w Ameryce na święta ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na odległości ostatnich 30 lat można dostrzec sporą nowość w modzie choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie że było wtedy o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie trzymały być rozumiane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów oraz kolorów świątecznych ozdób jest trudna do określenia, przecież w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jako wszyscy, doświadczała nowości w klasie trendów traktujących jej przystrajania. Choć nie poprawiłoby się to, że od momentu ubrania pierwszej w relacji choinki przez Luthera, system ten szczególnie szybko zakorzenił się w klasie świątecznej także liczmy nadzieję, że nieprędko przeminie.